0
Shares
Pinterest Google+

Az omlett, ez az egyszerűen és gyorsan elkészíthető étel az örök klasszikus egy kiadós reggelinél. Szállodában, nyaralásnál pedig különösen kedveljük, hisz nem nekünk kell bíbelődnünk még az elkészítésével sem. Minden nemzetnek van egy tipikus omlettje. A klasszikus franciától, a burgonyás spanyolon, a palacsintaszerű olasz fritattán át, a baconos angol omlettig nagy a választék. Az omlett alapanyaga a tojás, amiből szinte mindig van otthon. Nagy előnye az is, hogy százféleképpen lehet variálni. Sajttal, friss zöldfűszerrel, sonkával, gombával felturbózva ebéd,  brunch, (a reggeli idő után, de még ebédidő előtt kezdődő étkezés, főleg Amerikában népszerű, a breakfast és a lunch szavak összeolvasztásából keletkezett) de akár vacsora is lehet. Ráadásul kimondottan egészséges, pláne ha egy jó salátát is elfogyasztunk mellé.

Omlett vagy rántotta

Fogós kérdés, sokan keverik. Bár az omlett és a rántotta nem állnak messze egymástól mégis két külön ételről van szó. A rántotta a serpenyőben folyamatos kevergetés mellett készül, lassú tűzön és a serpenyő méretéhez képest több tojást sütünk egyszerre. Így alakul ki a jellegzetes darabos rántotta. Még egy rántottát sem tud megsütni – szokták mondani arra, aki igazi antitalentum a konyhában. Egy rántotta elkészítése pedig igazán nem ördöngösség. A francia omlett már egy következő lépcsőfok. De először nézzük csak, hogyan készül a rántotta! A rántottához a sütés előtt a tojást összekeverjük, kis lángon melegítjük, és folyamatosan kevergetjük, amíg nagyjából megszilárdul. Van, aki lágyabban szereti. Mindenképpen jó minőségű vajat, vagy más zsiradékot tegyünk alá. Adhatunk hozzá tojásonként egy-egy evőkanál tejszínt, mindenképpen sózzuk, borsozzuk, ez utóbbi elhagyható, ha nem kedveljük, vagy ha gyerek is eszik belőle. Lehet hagymás, paprikás, paradicsomos, kerülhet bele bacon, kolbász, vagy akár sonka. Gombával, póréhagymával is finom, de készíthetjük sajttal vagy zöldfűszerekkel. Van, aki tejfölt ad hozzá még sütés előtt. Így sokkal lágyabb, könnyebb lesz. A francia omelette szó alapján a világ minden táján hasonlóan nevezett tojásétel elkészítése nem nehéz, bár nem árt néhány alapvető fortéllyal tisztában lenni. A francia omlett jellegzetessége, hogy vékony, mint a palacsinta. Az omlett kevés liszttel is szaporítható, kiadósabbá tehető. Nagyon gyorsan elkészül, ezért fontos, hogy mindent odakészítsünk. A sütéshez egy jó minőségű serpenyőre, lehetőleg tapadásmentesre és egy spatulára (lapátkára) is szükségünk lesz. Ezen kívül készítsük elő azt is, amivel az omlettet ízesítjük pl. reszelt sajt, apróra vágott sonka, gomba stb. Az egész tojásokat sózzuk, (borsozzuk meg), és verjük fel egy mély tálban vagy tányérban. A tökéletes omletthez a tojásnak teljesen homogénnek kell lennie, finom habbal a tetején. Ehhez lendületesen, fél-egy percig javasolt verni. Ízléstől függően a tojás lazítható néhány evőkanál tejjel, tejszínnel. A tojások felverését a franciák villával (nem habverővel) javasolják. Angol receptekben gyakran találkozni azzal, hogy a fehérjét habbá verik, és úgy adják a sárgájához. Az omlett tökéletessége legnagyobb részben a sütésen múlik. Az igazi omletthez a serpenyő méretéhez képest viszonylag kevés tojást tudunk sütni. Egy 20 cm átmérőjű serpenyő két tojásból készült omletthez tökéletes. Így az eredmény egy lapos és kerek omlett lesz, amit nem kell kevergetni ahhoz, hogy átsüljön, nem fog szétesni sem. Az elkészült omlettet feltekerhetjük, sütéskor háromba vagy kettőbe hajthatjuk, ez az úgy nevezett omlette roulée, de tálalhatjuk kerek alakban ez az omlette plate. Ha keményebben szeretjük óvatosan, alányúlva megfordíthatjuk és a tetejét is egy kicsit süthetjük.

Lépésről lépésre

Most pedig lépésről lépésre haladjunk! Forrósítsuk fel a serpenyőt, tegyük bele a zsiradékot, kb. 1/2 evőkanállal tojásonként. A zsiradék lehet olaj, vaj, finomabb zsír (házi sertés, liba, kacsa). Figyeljünk arra, hogy a serpenyő teljes sütőfelületét befedje. A tökéletes omletthez igen forró serpenyő szükséges, viszont a hőfokot a tojás beleöntése után vegyük vissza egy kicsit. Palacsintasütéskor megszokott mozdulatokkal forgassuk meg finoman a serpenyőt, hogy a teljes felületét érje a tojás. Az omlett egyik titka abban rejlik, hogy elég gyorsan süssük ahhoz, hogy kevergetés nélkül is átsüljön, de mégse égjen vagy barnuljon meg. Hagyjuk sülni a fentiek szerint, ez nem tart sokáig, általában 1-2 perc. Ha túl sok tojás van a serpenyőben, akkor egy spatulával alányúlhatunk, hogy a még folyékony tojás a serpenyő aljára folyjon és megszilárduljon. Az a fontos, hogy az omlett kereksége megmaradjon. Az omlett lényegében tehát abban különbözik a rántottától, hogy serpenyőben lepényszerűen sütjük, és nem keverjük sütés közben. Az alap-omlett hozzávalói személyenként: 2 tojás,1 tk. vaj,1-2 ek. tej vagy tejszín (tojás nagyságától függően), egy csipetnyi só és bors. A tökéletes omlett rezeg, habos, könnyű, a belseje krémes. Ennek titka, hogy csak addig süssük, amíg az omlett teteje már nem folyékony. Félbehajtva vagy palacsintaszerűen felgörgetve tálaljuk. Az alap omletthez sok mindent tehetünk pl. póréhagymát, paprikát, paradicsomot, gombát, cukkínit, sajtot, sonkát. Ehhez először vágjunk apróra egy kis fej hagymát, majd süssük puhára a vajban – adjuk hozzá az apróra vágott zöldségeket, pároljuk fedő alatt néhány percig. Amikor a zöldségek megpuhultak adjuk hozzá a felvert tojásokat. Egyenletesen oszlassuk el a serpenyőben. Fedő alatt, alacsony hőmérsékleten süssük addig, amíg a tetején  már nem folyékony a tojás. Az igazi omlett a rántottától abban is különbözik, hogy egy kevés liszt is lehet benne. Hat tojáshoz maximum 1 evőkanál kell csupán. Édes omletteket is készíthetünk, ha liszttel készítjük, használjunk réteslisztet.
Fritatta – az olaszok omlettje
Félúton a rántotta és az omlett között találjuk a frittata nevű olasz tojásos ételt.  A lényeges különbség, hogy a frittatát semmiképpen sem fordítjuk meg, hanem a serpenyővel együtt a sütőbe vándorol, és ott fejezzük be a sütést. A laposra sütött frittatára tehetünk sajtot és/vagy sonkát, szeletelhetjük cikkenként, vághatjuk kockákra, sőt fel is tekerhetjük a piskótatekercshez hasonlóan.
Angol omlett
Az angol omlett természetesen bacon-nel és sajttal készül, de igazán az a különleges benne, hogy a sütőben sütjük, nem a tűzhelyen. Így az eredmény inkább egy tortára hasonlít, mint omlettre! Nagyon egyszerű az elkészítése, még kezdők sem tudják elrontani. A sajt ideálisan angol érett Cheddar sajt, amelynek nagy részét már sütés előtt a tojáshoz keverjük.
Tortilla – a spanyolok omlettje
A francia omelette spanyol változata, a tortilla burgonyával készül, ami különleges karaktert ad neki. A tortillát sokan katalán ételnek tartják, pedig az egész Ibériai-félszigeten előszeretettel készítik. Leggyakrabban italok mellé, tapasként fogyasztják, akár hidegen is. Receptünk ehhez kapcsolódik.

Hozzávalók 6 személyre: 3 nagy rózsaburgonya, 2 nagy lilahagyma, 1 evőkanál olívaolaj, 5 tojás.
Elkészítés: A megtisztított burgonyát és hagymát kockákra vágjuk, a tojást felverjük. Az olajat középnagyságú serpenyőben felhevítjük, beletesszük a burgonyát, majd néhány perc múlva a hagymát. Lefedve, meg-megkeverve, közepes lángon tizenöt percig pároljuk, nehogy a hagyma megpiruljon, mert akkor megkeseredik. Amikor a burgonya megpuhult, leöntjük róla a felesleges olajat, hozzáadjuk a felvert tojást, és jól elkeverjük. A serpenyőt megrázzuk, hogy ne tapadjon a falához az omlett, s addig sütjük lassú tűzön, amíg el nem válik a serpenyő falától. A serpenyő fölé tányért teszünk, gyors mozdulattal beleborítjuk a tortillát, megfordítva visszacsúsztatjuk, s még egy percig sütjük, hogy a másik fele is megpiruljon.
Forrás: www.mindmegette.hu, www.haztartas-ma.hu, www.femcafe.hu, www.rantotthuswokban.com, www.tuttitippek.hu.

Előző

November havi Flotta híreink

Következő

Turbómotorokkal a flottában