0
Shares
Pinterest Google+

Az vagy, amit megeszel – halljuk nap, mint nap. Mai modern, rohanó világunkban azonban nem könnyű egészségesen étkezni, ezáltal egészségesen élni. Sokan időhiányra, a mindennapi rohanásra, a megfelelő alapanyagok beszerzésének nehézségeire, vagy a tudáshiányra hivatkoznak, hogy miért is nem étkeznek helyesen. Jelentős tényező a megszokás, a családból hozott jó és rossz példák, és persze sokaknak a megélhetési nehézségek. Való igaz egészségesen étkezni pénz kérdése is. De nem feledkezhetünk bizonyos elterjedt tévhitekről sem.

Mik azok a szuperélelmiszerek?

Az egyik legnagyobb trend mostanában a superfood táplálkozás. Egyre többet hallani a szuperélelmiszer, vagy szuperétel kifejezést. Sokunk még sincs tisztában azzal, mikor is jogos ez a kifejezés. Valamennyi meghatározás hangsúlyozza, hogy a szuperételek rendkívül gazdagok az emberi szervezet ideális működéséhez elengedhetetlen vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban, rostokban és más tápanyagokban. A szuper jelző tulajdonképpen e jótékony összetevők változatosságára és mennyiségére, összességében az adott élelmiszer minőségére utal. Fontos tulajdonsága a szuperélelmiszereknek, hogy káros mellékhatásaik egyáltalán nincsenek. A szuperételek eredeti formájukban fogyaszthatók. Semmiképpen sem mesterségesen előállított termékek, nem tartalmazhatnak semmiféle adalékanyagot sem. Ha röviden akarjuk megfogalmazni, akkor a szuperételek azok a nem mesterségesen előállított élelmiszerek, amelyek természetes összetételüknél fogva, más ételekhez képest kedvezőbb hatást gyakorolnak az egészségre, az általános közérzetre, a szellemi frissességre. Hozzájárulnak a betegségek megelőzéséhez és gyógyításához, valamint az öregedési folyamatok lassításához. A szuperélelmiszerek legnagyobb előnye, hogy önmagukban tartalmazzák a szervezet kiegyensúlyozott működéséhez szükséges anyagokat: ha a szuperélelmiszereket fogyasztjuk, biztosak lehetünk abban, hogy semmiből sem szenvedünk hiányt.

Superfood-történet

A superfood kifejezés nem új keletű. Már az 1915-ös kiadású Oxford Dictionary-ben is megtalálható, mint „egy tápanyagokban dús élelmiszer, amiről úgy tartják, hogy különösen kedvező hatást gyakorol az egészségre és a jó közérzetre”. A szó széleskörű használata azonban csak a 90-es évek végén kezdődött, amikor a superfood kifejezéssel egy cikk jelent meg az amerikai Nature Nutrition magazinban. Mivel a superfood szó használata mögött nincs jogi szabályozás, számos cég korlátlanul kezdte el használni, ami odáig fajult, hogy rengeteg termékre és alapanyagra jelentették ki, hogy „szuperétel”. Emiatt 2007-ben az Európai Unió betiltotta a szó használatát. Mire elért volna hozzánk is a superfood-őrület, hivatalosan már tilos volt használni. Persze azért itt-ott találkozhatunk vele.

Vezet a vízitorma

Az egyesült államokbeli William Paterson University kutatói összeállították a legegészségesebb szuperételek listáját. A Preventing Chronic Disease, Előzzük meg a krónikus betegségeket című, amerikai tudományos szaklapban közölt tanulmányukból kiderült, hogy az ember számára nélkülözhetetlen 17 tápanyagból  a vízitorma (más néven vízizsázsa) tartalmazza a legnagyobb mennyiséget. Ezen létfontosságú anyagok kálium, rost, fehérje, kalcium, vas, tiamin, riboflavin, niacin, folát, cink, A-, B6-, B12-, C-, D-, E- és K-vitamin. A szuperételek között zöldségek, gyümölcsök, halak és algák, de gabonafélék egyaránt megtalálhatók.

A főbb superfood-ok

Gabonafélék:  – barnarizs, quinoa, köles, hajdina, zab, tönköly, bulgur (Magas a rost, fehérje, kálium, cink, szelén, magnézium tartalmuk.)
Zöldségek: – cékla, édesburgonya, sütőtök (Magas az antioxidáns, béta karotin tartalmuk, erősítik az immunrendszert.) – brokkoli, kelbimbó, spárga, karfiol, fodros kel, lilakáposzta (Remek E, B, K-vitamin, kalcium-, kálium-források, magas az antioxidáns tartalmuk, rákellenesek, serkentik a bélműködést.) – bab, zöldbab, zöldborsó, csicseriborsó, vörös lencse, mungo bab (Magas a B-vitamin tartalmuk, segítik a bél működését, stabilizálják a vércukor – koleszterinszintet.)
Bogyók:  kékáfonya, szeder, acai-bogyó, meggy, ribizli, goji-bogyó, vörös szőlő, cseresznye, olíva (Gazdag antioxidánsokban, rákellenes, szívbetegségeket megelőznek, szépítik a bőrt.)
Magvak: chia-mag, lenmag, mák, tökmag, dió, mandula, pisztácia, kesudió, szezámmag, mogyoró, kakaóbab/keserű csokoládé (Omega zsírsavakban gazdagok, tartalmaznak fehérjét, káliumot, szelént, rostokat tartalmaznak)
Gyümölcsök: – alma, citrom, zöldcitrom, grépfrút, mandarin, gránátalma, kiwi (Magas a C-vitamin tartalmuk, hatásosak megfázás ellen, méregtelenítésre)
– avokádó (Nagyon magas kálium, E vitamin, antioxidáns, folsav, rost tartalma. Rákellenes, serkenti az idegrendszert)
Halak:  vadlazac, makréla, szardínia (Gazdag Omega3 zsírsavakban)
Csírák: lucernacsíra, retekcsíra, búzacsíra, babcsíra, borsócsíra, brokkoli csíra, búzacsíra (Gazdag esszenciális aminosavakban, gyulladásellenesek, segítik az emésztést)
Fűszerek:  Fahéj, kurkuma, fokhagyma, gyömbér, zöld tea
Algák (moszatok): spirulina, chlorela, kelp, (Magas az ásványi- és nyomelem tartalmuk (különösen jód és kálium) továbbá, B, C, E vitaminokban gazdag)
Nyers méz (Rengeteg vitamint és ásványi anyagok tartalmaz, gyógyítja a megfázást, növeli az antioxidánsok termelődését a vérben).
A szuperételek sem csodaszerek azonban, de a természet ajándékai az ember egészségének védelmére. Éljünk velük minél többször!

Források: hazipatika.hu, cleaneating.hu, supergreens.hu.

Egy szuperfood salátarecept

Legjobb, ha szezonalitás alapján választunk superfoodokat. Egy téli napra az alábbi salátát ajánljuk. Hozzávalók 4 személyre: 15 dkg quinoa, 30 dkg sütőtök, 30 dkg kelbimbó, só, kevés frissen facsart citromlé, póréhagymacsíra.  Legjobb, ha minden bio. Elkészítés: A quinoát alaposan átmossuk, majd 3-szoros mennyiségű vízben puhára főzzük. A tököt megpucoljuk, felkockázzuk, a megmosott kelbimbó külső leveleit eltávolítjuk, talpukat levágjuk, a nagyobbakat megfelezzük. Bő vízben roppanósra főzzük a zöldségeket, majd leszűrjük. A kész quinoát sóval és egy kevés citromlével ízesítjük. Összeforgatjuk a főtt zöldségekkel, és póréhagymacsírával megszórva tálaljuk. (www.izesélet.hu)

Előző

Nagyon Renault és nagyon francia mi az : a Kadjar!

Következő

Arval, ALD, LeasePlan, Brit flottapiac