0
Shares
Pinterest Google+

Az eper első tavaszi gyümölcsünk. Sok rostot, C-vitamint és kevés kalóriát tartalmaz. Az eper korábban csak a gazdagok luxusgyümölcse volt, manapság szinte bárhol kapható és az egyik legnépszerűbb bogyós gyümölcs a világon. Felhasználási sokrétű: fogyaszthatjuk magában, frissítő nyári saláta részeként vagy akár reggelire müzli mellé, vagy joghurttal leöntve. Nagyon egészséges gyümölcs. Nagy mennyiségben tartalmaz sejtvédő antioxidánsokat, továbbá jótékony hatású fitonutrienseket, például antocianinok formájában. Ez utóbbiak adják az eper mélyvörös színét.

Kis eper-történet

Kelet-Ázsiából származik. Már az ókor elején ismert volt az eper őse, a vadon növő szamóca. Az erdei szamócát a középkorban telepítették először a kertek végébe, s trágyázással a hozamát is megpróbálták növelni. A reneszánsz korban vált népszerűvé, már ekkor tejszínnel tálalták a hölgyek, borral az urak számára. A szamóca a rózsafélék (rosaceae) családjába tartozó nemzetség, eredetileg az erdők vadon termő, apró, piros gyümölcse. Magyarországon a nemesített, termesztett szamócafajokat földiepernek nevezik. Ma ez terem a kertjeinkben, de akár a balkonon is hozza gyümölcseit. A kereskedelmi célú epertermesztés már több száz éves múltú. Állítólag a 1710-es évek elején egy francia mérnök fedezte fel Chilében és Peruban, hogy az eper ottani őshonos változata jóval nagyobb szemű és ízletesebb az Európában ismert fajtánál. A mérnök töveket hozatott Franciaországba, elültette őket. Az európai éghajlat nem igazán kedvezett a növény virágzásának, de végül a helyi fajtákkal való természetes kereszteződésnek köszönhetően megszületett az általunk is ismert nagy szemű, lédús és édes eper. Gyors népszerűségre tett szert Európában. A közlekedés fejlődésével az eper szállítása gyorsabbá és egyszerűbbé vált, így egyre több emberhez juthatott el. Manapság az importnak köszönhetően egész évben kapható. Magyarországon az eper szezonja májustól júliusig tart, a gyümölcs ekkor a legolcsóbb, a legfrissebb és a legízletesebb. Remek szomjoltó, kiváló a fogyókúrában, vértisztító hatású. 15 dkg eper mindössze 43 kalóriát tartalmaz. Kiváló bőrápoló. Érdemes minél többet fogyasztani belőle. Egyes embereknél azonban az eper csalánkiütést okozhatnak. A magjai ugyan is hisztamint szabadítanak fel a szervezetben, ami allergiás reakciót vált ki. Ilyen esetben, illetve kisbabák számára nem ajánlott a fogyasztása.

Folyamatosan érő áltermését szedjük

Az eper vagy kerti eper, ananászeper (Fragaria ananassa), az eper (Fragaria) nemzetségbe tartozó hibrid növény, melyet álterméséért termesztenek. A gyökérzetet a levélzettel egy rövid gyökértörzs köti össze. Ebből fejlődnek ki a levelek, az indák, a virágok. Az eper virágzata a gyökértörzs csúcsrügyéből fejlődik. Általában egy hosszú tőkocsány végén alakulnak ki a változó számú virágból álló bogernyők. Ezek eltérő időben virágoznak, így nemcsak az érésük húzódik el, hanem a bogyóméret is változik. A virágok megtermékenyülése után 26-30 nap múlva érik a termés. Az eper genetikai adottsága a folyamatos érés, amely az elsődleges terméseknél kezdődik és fokozatosan a kisebb rendű terméseken folytatódik. Ezért 2-3 naponta szednünk kell, ez az érés ideje alatt összesen 10-12 alkalmat jelent. Szedésre legalkalmasabbak a délelőtti órák, amikor a termés felületéről már felszáradt a harmat, de még nem melegedett fel túlságosan, ugyanis a nedves vagy felmelegedett termés gyorsan romlik, nehezen tárolható. Friss fogyasztásra a termést 1 cm-es kocsánnyal, és csészelevelekkel együtt, a felhasználás jellegétől függően 3–5 kg-os rekeszekbe, vagy a rekeszekben elhelyezett 0,5 kg-os tálcákba szedjük. A termés válogatását és osztályozását már a szedéskor el kell végezni, így átrakással nem okozunk több sérülést. A friss fogyasztásra szedett termést szállítás előtt le kell hűteni, szállítani 0–2 °C közötti hőmérsékleten lehet. A bogyó mérete, alakja, színe fajtára jellemző tulajdonság. Hazánkban az eper szinte bárhol termeszthető. Viszont vízigényes növény, csak öntözéssel ad magas terméshozamokat.

Magyar és mexikói eper-főváros

A legjelentősebb termést adó körzetek Pest megyében a Szentendrei-sziget, Tahitótfalu, valamint Lajosmizse és Dabas. Magyarország legfontosabb eper-termesztő vidéke a Somogy megyei Csököly környéke, ahol eperfesztivált is rendeznek. Az eperpalánták 1-4 évig teremnek, a negyedik évben át kell ültetni. Az eper nyersen, vagy tejszínhabbal tálalva a gyerekek kedvence, de eperhabot is készítenek belőle. Kitűnő süteményekbe, gyümölcstortákhoz, de szörpnek, dzsemnek, gyümölcsbornak is alkalmas. A hazai fajtakínálat nagyrészt külföldi fajtákból áll, de vannak értékes magyar fajták is. A külföldi fajták közül a holland fajták állták meg helyüket a hazai körülmények között. Világszinten a legnevezetesebb termőterület a Mexikó középső részén, Irapuato és környéke. Irapuatót a „világ eper-fővárosának” is nevezik, és itt is szerveznek eperfesztivált.

Az eper gyógyhatásai

Klinikai vizsgálatok bizonyítják kedvező hatásait a szív-és érrendszerre. Az eperben lévő fitonutriensek fontos szerepet töltenek be szervezetünkben, képesek egymás hatását erősíteni, és a súlyos, sokszor gyógyíthatatlan betegségek jövőbeli gyógyításának alapjait jelenthetik. Ezek a dokumentált hatások már 1-3 hónap alatt mérhető eredményt garantálnak napi 15-30 dkg eper rendszeres fogyasztása esetén. Az eper mérsékli a vércukorszintet is, rendszeres fogyasztása csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, de ehhez legalább heti 2-3 alkalommal kell epret fogyasztani. Valószínűleg az eperben található polifenolok váltják ki a szervezetben a vércukorcsökkentő reakciót. Az eper képes csökkenteni egyes ráktípusok (mell-, méhnyak-, vastagbél- és nyelőcsőrák) kialakulási kockázatát, mivel antioxidánsok és gyulladáscsökkentő fitonutriensek egész tárházát vonultatja fel. A kutatók szerint az agyat is védi az oxidatív stressztől, és képes mérsékelni az agyműködés csökkenését időskorban. Az eper vagy eperkivonat rendszeres fogyasztása hosszú távon a kognitív (agyműködés, tanulási készségek) és a motorikus funkciók (egyensúly és mozgáskoordináció) fokozott javulását eredményezi. A vizsgálatok szerint az eperben lévő antioxidánsok és fitonutriensek a gyulladásos bélbetegségek kezelésében is hatékony szerepet játszanak. Az ízületi gyulladás és számos gyulladásos szembetegség (például makuladegeneráció) esetén a rendszeres eperfogyasztás szintén kedvező egészségügyi hatásokkal jár.

Az eper vásárlása és tárolása

Mivel az eper rendkívül romlandó, csak annyit vásároljunk, amennyit 1-3 napon belül el tudunk fogyasztani. Szedés után már nem érik tovább, ne válasszunk fakó színű vagy sárgás-zöldes foltokkal teli éretlen szemeket. Az eper optimálisan érett, de ne túlérett legyen. Eltarthatóságát növelhetjük, ha hűtőszekrénybe tesszük. Előtte távolítsuk el a romlott, penészes vagy sérült szemeket. Az eper optimális tárolási hőmérséklete 2-3 Celsius fok. Helyezzük a mosatlan szemeket egy tároló dobozba vagy ládába, majd zárjuk le szorosan pl. celofánnal. Fagyasztásához óvatosan mossuk meg, majd csepegtessük le a vizet a szemekről. Miután a szemek megfagytak, átpakolhatjuk őket műanyag zacskóba és vissza a fagyasztóba, ahol akár egy évig is tárolható (ha egy kis citromlevet locsolunk a szemekre, megőrizhetjük az eper élénk színét). Ha frissen fogyasztjuk csak közvetlenül a felhasználás előtt szabad megmosni. Mosás előtt ne távolítsuk el a szemekről a szárat, mert akkor a szemek túl sok vizet szívnak magukba. Az eper frissen és nyersen fogyasztva a legfinomabb! Ha viszont vese- vagy epehólyag problémákat tapasztalunk, inkább kerüljük a fogyasztását.

források: www.wikipedia.hu, www.edenkert.hu, www.dietless.hu

Eper különleges tálalásban

Keverjünk össze 1 teáskanál balzsamecetet és 1 teáskanál mézet, majd öntsük az egészet a friss, szeletelt eperre. Ha pikáns ízt szeretnénk, szórjuk meg frissen őrölt fekete borssal.

Eper-avokádó saláta (2 adag)

Hozzávalók: 20 szem friss eper, 2 db avokádó, 2 evőkanál balzsamecet, 2 evőkanál méz, 2 evőkanál olívaolaj, 1 kis fej hagyma, egy csipet só.
Elkészítés: Kezdjük az eperszósszal: turmixoljunk össze jól 8 szem epret, 2 evőkanál balzsamecettel, 2 evőkanál mézzel, 2 evőkanál olívaolajjal és egy csipet sóval. Szeleteljük fel az avokádót, rendezzük szépen a tányérunkra. Szeleteljük fel a maradék epret, és halmozzuk az avokádóra. Szórjuk meg az egészet az apróra vágott hagymával, majd locsoljuk a tetejére a fentebb elkészített eperszószt. Hagyma nélkül is készíthető.

forrás: www.dietless.hu

Előző

Májusi flotta híreink

Következő

Elektromos kisteherautó, MemphisStyle, MINI Countryman, PEUGEOT 308, Bottas