0
Shares
Pinterest Google+

Az indiai sáfrányként is emlegetett kurkuma a gyömbérfélék családjához tartozó fűszernövény. Indiában már évezredek óta ismerik és használják. Sokáig a jómód jelképének tartották, és az egész test megtisztítását várták tőle. A hinduk igen tisztelik a kurkumát, esküvőkön a vőlegény kurkumapasztába mártott, megszentelt fonalat köt menyasszonya nyakába. Annak idején Indiából kereskedők vitték az ókori Görögországba. A görögök sárga gyömbérnek nevezték. Mai nevét 18. század második felében kapta. Európa számára ugyanis a híres svéd botanikus, Linné fedezte fel 1753-ban, és ő nevezte el curcuma longának. Trópusi és szubtrópusi vidékeken termesztik Indiában, Kínában és Indonéziában. Évelő növény. Közel egy méter magasra nő, tölcséres virágai sárgák, levelei nagyok, simák, fényesek. Elmorzsolva fűszeres illatot árasztanak. A gyökértörzs egy gömbölyű központi gumóból áll, ebből hosszúkás mellékgumók ágaznak szét. A kétféle gumót külön gyűjtik. A növény fiatal hajtásait és virágát Thaiföldön zöldségként fogyasztják.

A kurkuma-fűszer

A fűszerként sárga port Délkelet-Ázsiában ételízesítőként, ételszínező fűszerként, főként az indiai konyha, de kozmetikumok komponenseként is használják. Indonéziában levelébe csomagolják a sütés előtt a húsokat, halféléket. Átható aromája különleges, kesernyés, erős, szinte csípős. Hasonlít a gyömbéréhez, ezért is nevezik „sárga gyömbérnek”. A kurkuma az egyik fő alkotóeleme a híres curry fűszernek és Worcester szósznak. Gyakran használják a jóval drágább sáfrány helyettesítésére, de íz anyaga meg sem közelíti a sáfrányét. Érdekes ízt ad a húsoknak, leveseknek, de pikáns ízt kölcsönöz különféle zöldséges ételeknek, szószoknak, leveseknek, mustárnak is egyben ragyogó, sárga színt ad az ételeknek. Nem szabad viszont túladagolni, mert keserűvé teheti az ételt! A kurkumát – pontosabban a kurkumint – előszeretettel hasznosítja az élelmiszeripar is, elfogadott a szintetikus előállítása is (E 100 – kurkumin). Többnyire azonban a természetes kurkumagyökér-kivonatokat vagy kurkumaporokat használják. Többek között megtalálható a margarinokban, lekvárokban, dzsemekben, felvágottakban, pástétomokban, de kerülhet belőle nem alkoholos italokba, vagy burgonyasziromba is. Egy késhegynyi kurkumát tehát bátran belekeverhetünk a legtöbb zöldséges ételbe, levesbe. Szépen színezi és ízletessé teszi a rizst. Pikáns, egzotikus keleti ízt ad a húsoknak, leveseknek, zöldséges ételeknek.

A kurkuma-dísznövény

Ezt a különleges trópusi növényt akár otthonunkban is nevelhetjük, mint dísznövényt. Thai tulipánnak is nevezik. Nálunk is kapható cserepes dísznövényként. Tartása igen egyszerű, virágzási ideje akár három hétig is eltarthat. A szobanövényként kurkumát ősszel nyugalmi állapotban kell tartani, ilyenkor nem kell locsolni, hidegtől mentes helyen kell átteleltetni. Szaporítani tőosztással, vagy a gyöktörzs feldarabolásával tudjuk.

A gyógyító kurkuma

A kurkuma gyógynövényként még sokoldalúbb. A hagyományos indiai gyógyászatban, a több ezer éves múltra visszatekintő ájurvédában ősidők óta alkalmazott gyógyító fűszer. Alkalmazásának első írásos dokumentuma a hindu szent Védákból maradt ránk a Kr.e. 1500-ból. A hindu vallási ceremóniák során is használták. Az ájurvéda orvoslás az emésztési panaszok, megfázás és sebek kezelésére alkalmazta. A kurkumin, amely a kurkuma sárga színét adja, olyan polifenol, amely két egymáshoz kapcsolódó ferulsav-molekulából áll. A kurkumin erős antioxidáns, hatékony gyulladáscsökkentő, antikarcinogén (daganatellenes), antibakteriális, antivirális (vírusölő), immunstimuláló vegyület. Növeli a májban és egyéb szövetekben a glutation-szintet. A glutation testünk egyik legerősebb antioxidánsaként ismert. Képes kisöpörni a szabadgyököket a szervezetből, és küzd azok károsító hatásai ellen. A kurkuma hatóanyagai erősítik az epehólyagot, hatásos az epekő megelőzésében és kezelésében, mert a kurkumin növeli az epe oldhatóságát, s ez gátolja az epekő kialakulását, és ez segíti a már meglevő kövek kiürülését. A kurkumin csökkenti a bélben lévő toxinok szintjét is. Vegyi anyagokkal szemben védő hatású. Kiváló vízhajtó. Csökkenti a vér LDL koleszterin és a trigylcerid szintjét is. Hatóanyagai serkentik a zsíranyagcserét (a súlycsökkenést is). Nagy mennyiségben fokozza a szervezet kortizol termelését, amely hatékonyan csökkenti a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat. Zsíros ételek utáni teltségérzésnél jó szolgálatot tesz, redukálja a gyomorsavtermelést. Jótékony hatású felfúvódás és bélgörcsök esetén, elősegíti a méreganyagok elégetését és kiürítését a belekből. Gátolja a vérrögök kialakulását, ezáltal csökkenti a trombózisveszélyt. Indiában a nők kurkumás vizet használnak arcmosásra, mert aranyló, fénylő színt kölcsönöz a bőrnek. Tisztítja a pórusokat, szabályozza a faggyúmirigyek működését, fokozza a vérkeringést, támogatja a kollagén termelődését. Fájdalomcsillapításra forró tejben feloldják, és úgy isszák. Légzési nehézségeknél a kurkuma főzetével inhalálni is szoktak. Minden indiai templomban tartanak belőle. A papok és a szerzetesek ruháit evvel színezik narancssárgára, ami a tisztaságot és a fény közelségét szimbolizálja. A homlokra a harmadik szemet, ami a boldogság, a fény felé fordulás és a jólét jele, az újszülötteknél szintén kurkumával festik.

Ígéretes gyógyszer lehet

A nyugati orvoslás az 1990-es években kezdett célzottan foglalkozni kurkuma hatóanyagával a kurkuminnal. Immár több ezer tudományos vizsgálat és publikáció alapján az ősi tudás igazolódni látszik, mert a kurkumin a legtöbb sejt biokémiai reakcióinak láncolatában fontos helyeken beavatkozva csodálatos eredményeket hozott. A legtöbbet a texasi Houston Egyetem professzorára, Aggarwalra hivatkoznak, aki a kurkumin erejét abban látja, hogy mintegy őrködik az egészséges sejtek biokémiai folyamatain. Hatásmechanizmusa és terápiás alkalmazása tekintetében nagyon hasonló a flavonoidokhoz, antioxidáns hatású. Serkenti az immunrendszeri védelmet, mivel aktiválja a fehérvérsejtek, a limfociták közül a természetes ölősejteket, az NK-sejteket, amelyek a szervezetet veszélyeztető sejteket pusztítja vagy hatástalanítja. A kurkumin laborkörülmények között gátolta a ráksejtek osztódását és szétszóródását. Egérkísérletekben pedig akadályozta az áttétek kialakulását. Antimikróbás tulajdonsága révén a salmonella typhi, staphyllococcus, vibrio cholera, micrococcus pyogenes ellenszere. Jótékony betegségmegelőző, gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén figyelemre méltó étrend-kiegészítője lehet a mindennapoknak. Egyben a jövő gyógyszerfejlesztéseinek nagyreményű jelöltje a rák és a gyulladásos betegségek kezelésében.
Forrás: www.hazipatika.hu, www.patikamagazin.hu, www.vital.hu

Csípős-kókusztejes sárgarépa-krémleves kurkumával

Ízletes, különleges, lélekmelegítő krémleves.
Hozzávalók  3 adaghoz: 2 ek szőlőmagolaj, 1 közepes fej hagyma, 30 dkg sárgarépa, egynegyed chili, 1 kk. kurkuma, só, 4 dl forró víz, 2 dl kókusztej, fél citrom leve, 1 teáskanál barna cukor.
Elkészítés: Az olajon dinszteljük üvegesre az apróra vágott hagymát. Adjuk hozzá a vékonyra szeletelt répát, kis lángon pároljuk 8-10 percig. Fűszerezzük sóval, kurkumával, majd öntsük hozzá a forró vizet. Fedő alatt főzzük, amíg a répa megpuhul (kb. 8 perc). Öntsük hozzá a kókusztejet, pürésítsük simára botmixerrel. Ízesítsük citromlével, barna cukorral, chilivel. Pirított kenyérkockával tálaljuk.

Forrás: www.nosalty.hu

Előző

Rentasystem, Leaseurope, ALD, Remarketing fórum

Következő

WMO jelentés, Nissan és Mitsubishi, női sofőrök